Обери свій подарунок
Замовлення каталогу
Кошик: 2 (товарів)
Товарів на суму 237.40 грн
Хризантема Зідане (Zidane)
139.49грн
Томат Пенолло дель везувіо (Pienno del vesuvio)
97.91грн
Оформити замовлення

Полуниця: така корисна і така зручна в вирощуванні ягода

Полуниця: сорти та особливості вирощування

Полуниця займає провідні позиції в світовому виробництві ягід. На її частку припадає 70% загального обороту. І це не випадково. Садова суниця має безліч переваг, до числа яких входять висока рентабельність вирощування, здатність швидко дозрівати і давати ранній урожай. Але головне - гармонійне поєднання безсумнівної користі полуниці і чудового десертного смаку.

Сорт полуниці

Ще нещодавно поласувати ягодами суниці садової можна було тільки навесні. Але зараз ситуація кардинально змінилася. Стараннями селекціонерів створено різноманітні сорти полуниці, здатні давати врожай протягом усього сезону (з квітня до вересня). А завдяки тепличній культивації вдається отримувати ягоди і взимку.

Якщо ви бажаєте, щоб на вашому столі були власноруч вирощені, екологічно чисті ягоди, то можете відвідати наш каталог, де представлені високоякісні саджанці полуниці в широкому асортименті.

Всі сорти полуниці прийнято розділяти на:

 • Ранньостиглі сорти (дають урожай в травні): Хоней, Альба, Клер, Флер, Вайбрант, Флоретт, Мадлен, Роміна, Кімберлі, Солодкий Чарлі;
 • Середньостиглі сорти (плодоносять в червні): Соната, Румба, Джолі, Сибілла, Ельсанта, Елеганс, Еліану, Матіс, Роксана, Ароза;
 • Пізньостиглі (ягоди достигають у кінці червня - на початку липня): Міце Шиндлер, Пегас, Флоренс, Насолода, Мальвіна;
 • Ремонтантні: Альбіон, Сельва, Монтерей, Флорентина, Сіскейп, Ірма, Кабрілло, Сан Адреас

Основні характеристики полуниці

Всі відомі сорти і види полуниці можна поділити на 2 групи:

 • дають врожай один раз на рік;
 • плодоносні весь сезон, а в теплицях - круглий рік (їх називають ремонтантними).

У свою чергу, серед першої групи виділяють ранні, середні та пізні сорти полуниці.

Залежно від вимог до тривалості світлового дня всі сорти суниці садової також ділять на 3 типи:

 • короткого світлового дня (КСД) - віддають урожай один раз на рік, в ранні терміни (травень-червень), квітконоси закладаються при короткому світловому дні (10-12 годин);
 • довгого світлового дня (ДСД) - плодоносять один раз на рік, закладають плодові бруньки при довгому світловому дні (14-17 годин);
 • нейтрального світлового дня (НСД) - плодоносять все літо, закладка генеративних бруньок не залежить від довжини світлового дня і температури.
 • Відмітна особливість сортів НСД - компактність, невелика кількість листя і вусів (іноді вуса зовсім відсутні).

Багато людей цікавляться: «Чи є відмінності між ремонтантними сортами і нейтралами?» Немає загальновизнаної думки щодо цього питання. Багато вчених стверджують, що ці назви є синонімами. Але все ж більшість фахівців стверджують, що відмінності є. Ремонтантні сорти дають урожай в 2-4 хвилі, а нейтрали плодоносять безперервно. Але все ж в більшості випадків зазвичай не звертають на ці нюанси і використовують назву «ремонтанти» і «нейтрали» до одних і тих же сортів.

Якщо висадити на грядці різні за терміном дозрівання сорти, то вдасться отримувати урожай все літо. Такого ж результату можна досягти, посадивши ремонтантні сорти полуниці. Правда, в останньому випадку доведеться забезпечити рослинам ідеальний догляд.

Традиційний колір полуничних ягід - червоний. Але віднедавна з'явилися сорти з унікальними білими ягодами. Вони характеризуються ананасним смаком і неперевершеним ароматом. Найвідоміші білі сорти - Анабланка і пайнберрі.

Щоб отримати оптимальний урожай, необхідно вибирати сорти, які:

 • районовані у вашій місцевості;
 • не вимагають особливого догляду;
 • дають високий врожай;
 • мають відмінні смакові якості;
 • стійкі до захворювань і шкідників.

Розглянемо деякі врожайні сорти полуниці.

Альбіон

Це один з найбільш врожайних сортів полуниці, який користується підвищеною популярністю. Збирати ягоди можна з травня до перших заморозків. Можна вирощувати як у відкритому, так і в закритому грунті. Ягоди (маса - 50-60 грам) мають привабливий зовнішній вигляд, відмінний смак (входять в п'ятірку найсмачніших ремонтантних сортів) і виражений аромат. Плодоносить в 3-4 хвилі. Стійкий до перепадів температури, посухи, захворювань, характеризується високою транспортабельністю.

Хоней

Це дуже ранній сорт полуниці, який дозволяє поласувати смачними ягодами вже в середині травня. Ягоди мають правильну конічну форму вагою до 30 грам. Смак кисло-солодкий, насичений.

Альба

Ранній сорт, який характеризується підвищеною стійкістю до шкідників, хвороб та морозів, але не переносить затяжних засух. Ягоди великі протягом усього періоду плодоносіння, мають правильну конічну форму і високу транспортабельність.

Міце Шиндлер

Завдяки характерній формі цей сорт в народі називають «полуницею-малиною». Перші ягоди важать до 15-20 грам, наступні - 5-10 грам. Багато любителів полуниці стверджують, що цей сорт найсмачніший. Але він не підходить для вирощування в промислових масштабах через низьку транспортабельність.

Анабланка

Ягоди виділяються унікальним забарвленням. Вони білі, можуть мати рожевий відтінок. Поєднують суничний і ананасовий смак. Головна перевага сорту, крім дивовижного смаку, - гіпоалергенність. До того ж кущі характеризуються високою стійкістю до захворювань.

Плоди дозрівають в травні-червні, а при сприятливих умовах можливе повторне плодоношення.

Особливості вирощування звичайних сортів і ремонтантних сортів

Догляд за полуницею НЕ ремонтантних сортів не завдасть особливих труднощів. Але все ж необхідно дотримуватися деяких правил.

Посадка

Для посадки саджанців рекомендується вибрати рівну, захищену від сильних вітрів, ділянку з глибиною залягання грунтових вод не менше 60 сантиметрів. При близькому заляганні грунтових вод до поверхні грунту закладають високі грядки, які підносяться над поверхнею землі на 20-40 сантиметрів.

Рослини віддають перевагу сонячним місцям, але можуть рости і в півтіні. Правда, в такому випадку дозрівання ягід сповільнюється.

Як підготувати землю для посадки полуниці? Рослина може рости на будь-якому грунті. Але все ж кращий грунт для ягідних кущів - лісовий або чорнозем. Перед посадкою необхідно перекопати ділянку і внести добрива: на квадратний метр знадобиться 70 грам суперфосфату, по 30 грам аміачної селітри і калійної солі, а також трохи перегною, золи та піску.

Висадку полуниці проводять рано навесні або рано восени. Якщо запізнитися з посадкою, то більшість рослин загине.

При посадці суниці садової віддають перевагу одно- і дворядковим схемам (трьох- і четирьохрядкові схеми незручні). При однорядковій посадці відстань між кущами - 15-20 сантиметрів, а при дворядковим - 20-40, між рядами залишають проходи шириною 60-80 сантиметрів. Під час висадки слід врахувати розміри кущів, оскыльки існують слаборослі, середньорослі і сильнорослі сорти.

Під час висадки потрібно стежити, щоб коренева шийка перебувала трохи вище рівня землі. Коріння слід розташовувати вертикально. Якщо вони занадто довгі, то їх рекомендується вкоротити до 10 сантиметрів.

Висаджені саджанці поливають, а грунт навколо них мульчують. Мульчування дозволить зберегти вологу в землі, попередить випаровування на ягоди та їх загнивання, запобіжить контакту ягід з грунтом, а також позбавить від бур'янів. В якості мульчі можна використовувати солому, сухе листя та інші рослинні залишки або спеціальний покривний матеріал (агроспан, лутрасил, спанбонд).

Догляд

До тих пір, поки розсада приживеться, її необхідно регулярно поливати. Не можна допускати, як пересихання грунту, що призведе до зменшення кількості і розмірів ягід, в'янення рослин, так і перезволоження, що може спровокувати загнивання кореневої системи. Найкраще використовувати дощування або крапельне зрошення. Але якщо такої можливості немає, то полив роблять за допомогою шланга або лійки.

Якщо при вирощуванні суниці садової не використовується мульча, то міжряддя доведеться періодично прополювати і видаляти бур'яни. Кожні 3-4 роки рекомендується пересаджувати рослини на нове місце, так як врожаї починають сильно зменшуватися.

Важливе значення для врожаю мають підгодівлі, які для звичайних сортів зазвичай проводять тричі:

 • на початку вегетаційного періоду (в травні) - слід внести азотні мінеральні добрива, щоб спровокувати потужне зростання зеленої маси, забезпечить рясне плодоношення;
 • в середині вегетації (на початку цвітіння) - необхідні комплексні мінеральні підгодівлі (азот, калій, фосфор);
 • в кінці вегетаційного періоду (у вересні) - вносять фосфорно-калійні комплекси, які стимулюють закладку плодових бруньок і сприяють підготовці до спокою.

Крім мінеральних підгодівель, бажано навесні або восени внести в грунт органічні добрива (розчин пташиного посліду або коров'ячого гною).

Щоб весь сезон насолоджуватися смаком улюбленої ягоди і отримувати високі врожаї, необхідно знати, як правильно вирощувати полуницю ремонтантних сортів. Оскільки вона плодоносить весь вегетаційний період, то вимагає підвищеної уваги: ​​більш частих поливів і регулярної підгодівлі. Бажано удобрювати саджанці близько 10 за сезон - при цвітінні, створенні зав'язей і дозріванні. Рекомендується чергувати мінеральні підгодівлі і органічні (розчин гною). До складу добрив обов'язково повинен входити калій. При відсутності цього елемента ягоди будуть кислими і водянистими. Ще один нюанс - необхідно обов'язково обривати вуса, цу дозволить зав'язуватися великій кількості ягід. Досвідчені дачники радять обривати перші суцвіття, які з'являються навесні, що дозволить отримати більш рясний урожай в літній період.

Слід врахувати, що ремонтантні сорти швидко виснажуються і старіють. Тому оновлювати їх посадки доведеться кожні 2-3 роки.

Щоб займатися вирощуванням полуниці цілий рік, знадобиться облаштувати теплицю і забезпечити рослинам відповідний догляд.

Підготовка до зимівлі

В середині жовтня полуницю потрібно підготувати до зими. З цією метою обрізають листочки і вкривають соломою, сухим листям або нетканим матеріалом.

Боротьба з шкідниками та хворобами

Найпоширеніші захворювання - хлороз, фітофтороз, вертіціллез, борошниста роса, чорна і сіра гниль, бура плямистість. Щоб запобігти зараженню, навесні обробляють кущі бордоською рідиною, а після збору врожаю - препаратами «Топаз» або «Свитч».

Різниця в вирощуванні полуниці у відкритому грунті і теплиці

Найчастіше вирощують полуницю в відкритому грунті. Але в такому випадку існує великий ризик втрати врожаю через несприятливі погодні умови: пізніх заморозків, посухи, затяжних дощів, граду.

Тому крім висадки саджанців полуниці у відкритий грунт, широко практикують вирощування полуниці цілий рік в теплиці, що дозволяє не тільки самим ласувати смачними ягодами, а й продавати їх. Подібний бізнес дозволить добре заробити, оскільки взимку полуниця зустрічається у продажу дуже рідко, а ціни на неї «зашкалюють».

Є й інші переваги в тепличному вирощуванні:

 • на врожайність не впливають погодні умови, що дозволяє збільшити урожай на 25%;
 • доглядати за рослинами набагато простіше.

Головний недолік - підвищені витрати на освітлення та опалення. До того ж смак тепличної ягоди поступається тій, що вирощена у відкритому грунті.

Як вирощувати полуницю в теплиці, щоб отримати рясний урожай?

Перш за все, необхідно підготувати грядки, перемішавши грунт з перегноєм. Саджанці зазвичай висаджують класичним способом, на відстані 20 сантиметрів один від одного. Після посадки рослини рясно поливають (вода повинна бути теплою).

Також доведеться створити рослинам оптимальні умови для росту і плодоношення:

 • в осінній і зимовий час використовують додаткові джерела освітлення, щоб світловий день становив 13-15 годин;
 • взимку температуру підтримують на рівні 10-12 градусів (для цього доведеться встановити систему опалення), навесні поступово підвищують до 20, а після початку цвітіння - до 25;
 • вологість після висадки повинна становити 85%, поступово її знижують до 80%, а після утворення квітів - до 70%;
 • обов'язково теплицю провітрюють (влітку протягом декількох годин, а взимку - протягом 5-10 хвилин);
 • поливають кущі раз в 8-10 днів за допомогою крапельного поливу або шлангу;
 • після поливу землю рихлять;
 • добрива (суперфосфат, аміачну селітру, калійну сіль) вносять щотижня (до утворення зав'язей), після поливу, щоб уберегти коріння від опіків;
 • перед початком цвітіння саджанці в профілактичних цілях обприскують препаратами, що містять мідь.

Кращі сорти для тепличного вирощування ремонтантні - Соната, Ельсанта, Альбіон. Можна використовувати і самозапильних звичайні (Хоней).

Користь і шкода полуниці

Корисні властивості суниці садової обумовлені її складом. Ягода містить вітаміни, каротиноїди, пектин, клітковину, мінеральні елементи, органічні кислоти. За вмістом аскорбінової кислоти (вітаміну С) вона перевершує навіть цитрусові. Є в ній і інші вітаміни (А, Е, Н, К, РР, групи В, фолієва кислота). Серед мінеральних елементів в ягодах найбільше калію, трохи менше натрію, кальцію, магнію, заліза.

Заморожені ягоди зберігають склад і смак, але втрачають насиченість смаку і аромату. 

Садова суниця:

 • підвищує імунітет і допомагає організму протистояти вірусним захворюванням;
 • активує обмін речовин;
 • прискорює загоєння ран;
 • усуває запалення;
 • відновлює гормональний рівень;
 • стимулює серцеву діяльність і зводить до мінімуму ризик розвитку хвороб серця;
 • зміцнює судини;
 • нормалізує артеріальний тиск;
 • покращує склад крові і лікує анемію;
 • нормалізує рівень цукру в крові;
 • зменшує апетит;
 • покращує травлення і стимулює кишкову перистальтику;
 • відновлює функціонування підшлункової залози;
 • очищує організм від шлаків і токсичних речовин;
 • дезінфікує ротову порожнину і позбавляє від неприємного запаху;
 • відбілює зубну емаль;
 • заспокоює нервову систему;
 • позбавляє від депресії та стресу;
 • піднімає настрій;
 • покращує пам'ять і увагу;
 • загальмовує процеси старіння, омолоджує організм;
 • запобігає формуванню злоякісних новоутворень;
 • має антимікробну, сечогінну, проносну і противосклеротичну дію.

До того ж ягода характеризується низькою калорійністю (37-40 кілокалорій на 100 грамів) і належить до дієтичних продуктів. Тому багато відомих людей для схуднення використовують полуничну дієту. Смачна ягода дозволяє за 4 дні позбутися від 3 кілограм.

Включити полуницю в свій раціон рекомендується при простудних захворюваннях, запорах, зайвій вазі, порушенні функціонування щитоподібної залози, артриті, подагрі, патологіях печінки, нирок, сечового міхура, гіпертонії і гіпотонії. Принесе користь вона людям, які перенесли тривалу хворобу і операцію, оскільки прискорить відновлення організму. Курцям полуниця допоможе позбутися від шкідливої ​​звички.

Полуниця принесе безсумнівну користь на початку вагітності завдяки високому вмісту фолієвої кислоти, необхідної для правильного розвитку плоду.

Полуниця здавна відома як афродизіак. При регулярному вживанні ягід у чоловіків істотно підвищується потенція.

Незважаючи на солодкість ягід, вони не підвищують концентрації цукру в крові і можуть входити в раціон діабетиків.

Крім внутрішнього застосування, полуницю використовують при приготуванні масок для обличчя. Вони звужують пори, розгладжують зморшки, вибілюють і підсушують шкірний покрив, роблять шкіру пружною і шовковистою, позбавляють від пігментних плям, веснянок, вугрової висипки, екземи.

Але крім користі, полуниця може заподіяти і шкоду. Річ у тім, що ягода є сильним алергеном, здатна викликати висипання і свербіж. Тому при індивідуальній непереносність компонентів полуниці і при діатезі доведеться відмовитися від смачних ягід.

Також протипоказана садова суниця при жовчнокам'яній хворобі, апендициті, кишкових розладах, печінкових і шлункових кольках, дитячому віці (менше 3 років), в другому і третьому триместрі вагітності, в період грудного вигодовування. Не варто її їсти гіпертонікам, які вживають ліки на основі енапрілу, що підвищує навантаження на нирки. При гастриті, дуоденіт, виразки, підвищеної кислотності шлунка ягоди слід вживати з молочними продуктами, щоб послабити дію кислот.

 У нашому інтернет-магазині насіння і саджанців ТМ "Добродар" ви завжди може купити самі лучіе сорти за максимально доступними і вигідними цінами.